نگهداری اموال منزل وظیفه کیست
بــرای سـفارش پـروژه خـود به لـیـنک روبـرو رفـتـه و پـس از پـــر کــردن فــرم، ســـــــــفارش خـــود را ارســــــال کـــــــــنید.
پــــس از ارســــال ســـــفارش، پـــــاســخ شـــما را حــــــداکــــثر تـــــــــــا 12 ســـــــــــاعت خـــــــــــــواهیــــــــــــــم داد.
سفارش پروژه »

نگهداری اموال منزل وظیفه کیست

محمد پورداداش

بازدید : 1,262 views بار
http://takhtekhab.ir/wp-content/uploads/00246.gif

همانطور که وجود زن، امانت خداست در دست مرد، اموال مرد هم امانت او است در دست زن.

پیداست که خود زن هم از آن اموال استفاده می‌کند، بلکه زن بیشتر از مرد، استفاده می‌کند، از آن جهت که او بیشتر در خانه است، بنابراین در حفظ و نگهداری آنها کوشش خواهد کرد؛ لیکن در روایاتی که نقل خواهیم نمود، آمده است که از سعادت مرد مسلمان این است که همسری داشته باشد که در غیبت او اموالش را نگه دارد.
شاید این تذکر برای این است که زن غالباً مغلوب احساسات و عواطف قرار می‌گیرد و گدایان حرفه‌ای و جادوگران حقه‌باز و دعانویسان دروغگو، می‌توانند به بهانه‌ی ایجاد محبت میان زن و شوهر و بهانه‌های دیگر، عواطف زنان را تحریک کنند و قسمتی از پول یا مال شوهر را از آنها بگیرند، از این جهت در شرع اسلام این تذکر داده شده است، تا زنان مواظب این شیادان باشند و در نگهداری اموال شوهر، کوشش و مراقبت بیشتری کنند.
هم‌چنین زنان در حفظ و نگهداری اموال از دستبرد سارقین و شکستن و ریختن و اسراف کردن کوتاهی نکنند و مسامحه روا ندارند. اگر احیاناً زنی اشتباه کرد و مالی را تلف نمود، شوهر آقامنش و عالی طبع، هیچگاه به زن پرخاش نمی‌کند و نق نمی‌زند، بلکه سخنی می‌گوید که از خجالت زن بکاهد، زیرا می‌داند که او عمداً چنین کاری را نکرده است.
اگر یک بار به واسطه تلخی ضرر، به همسرش سخن تلخی گفت، بعداً پشیمان می‌شود و عذرخواهی می‌کند، و اگر هم شوهر نادانی کرد و دوباره پرخاش نمود، خانم عاقل، تحمل می‌کند و با کنترل اعصاب جواب عاقلانه می‌دهد و می‌گوید: من که عمداً چنین کاری را نکرده‌ام. از دستم افتاد و شکست، خودم هم غصه می‌خورم و مانند این کلمات را می‌گوید، نه آنکه خدای نخواسته، زن هم مقابله به مثل کند: پرخاش کند، کلمات تند و درشت گوید تا درگیری و نزاعی برپا شود.
عَنْ أبی الحسنِ عَلیّ بنِ مُوسَی الرِّضا علیه السَّلام قال: ما أفادَ عَبدٌ فائِدَهً خَیْراً مِنْ زَوْجَهٍ صالِحَهٍ إذا رآها سَرَّتْهُ وَ إذاغابَ عَنْها حَفِظَتْهُ فی نَفْسِها وَ مالِه.
علی بن موسی الرضا – علیه السلام – فرمود: هیچکس فایده‌ای به دست نیاورده است که بهتر باشد از همسر شایسته‌ای که چون به او بنگرد، شاد گردد و چون از نزد او غایب شود، عفت خویش و مال او را نگهدار باشد.{وسائل ج ۱۴، ص ۲۲٫}
مرحوم شیخ حر عاملی، به همین مضمون چهار روایت دیگر، در همین باب، از امام باقر و امام صادق علیهما السلام نقل می‌کند

http://goldwife2.ir/pic/BANNER/vip-ads/test.jpg

مطالب مرتبط :برچسب ها :

نویسنده : omid5586 , تاریخ انتشار : ۲۹ام شهریور ۱۳۹۳ , شماره مطلب : 1321